Rady a triky
Tipy i na vaší cestu

 

Jak se zabalit a co si vzít s sebou na cestu na kole dlouhou 7000 kilometrů?
Není to žádná věda, ale pár věcí musíte mít na paměti. Základní pravidlo zní:
Každý gram, který si zabalíte, budete taky muset táhnout a vyšlapat do všech kopců, které potkáte.

 

 

Vyvarujte se nápadů,který jsem měl já a sice že lahev whisky na plánovanou oslavu je nutnost.


Vše jsme zabalili do cyklotašek od Sport Arsenalu, které jsou plně vodotěsné, takže vám ani v lijáku věci nepromoknou a hodí se i do města. Ke konci cesty se nám ovšem oběma začaly mírně trhat a to se dalo o jejich vodotěsnosti už pochybovat.

 

 

Jak si kolo vlastně zabalit?.
My jsme měli všechny věci na zadním nosiči. Výhodou je, že se kolo snadno ovládá, nevýhodou zase, že máte všechnu váhu na zadní části kola a rám tak dostává dost zabrat.


Potkali jsme i cyklisty, kteří měli vše zabaleno ve vozíku za sebou, tahle varianta se mi celkem líbila, ovšem pro změnu počitejte s tím, že máte další kolo, které můžete píchnout. Variant je dost a každá má svá pro i proti, záleží, jestli chcete mít spíše vše hned po ruce, nebo jako my jen jeden nosič a přední kolo mít volné.

 

 

Co se věcí týká, vemte si od každého trochu, dvoje boty se hodí, občas zmoknete, to se stává. Ovšem vidina, že se přezujete do suchého, až bouřka pomine vám dodá úsměv na rty.


Myslíte, že musíte mít svítivé dresy a helmu jako Kreuziger, protože tak jezdí všichni a jinak to nejde? Není to tak, jel jsem celou cestu v botaskách a obyčejných kraťasech, pravda, ty se mi cestou rozpadli a v Basileji jsem si musel koupit nové.

Každopádně můžete v pohodě vyrazit v obyčejných a levných věcech, protože ve finále to musíte ujet a nezáleží, jestli máte profi dres, nebo oblíbené tričko s Krtečkem.

 

 

Co se ovšem před delší cestou vyplatí vyzkoušet je sedlo! Než vyrazíte na delší výlet otestujte si sedlo na kratší trase třeba z Prahy do Vídně (Greenways Praha – Víden).
K rozhodnutí jet v obyčejných věcech mě inspirovala kniha Jana Tomšíčka, Afrikou domů na kole. Několikrát jsem si na jeho příběh vzpomněl, jak v sandálech jel z Kapského města do Chocně.

 

 

Jak se v terénu orientovat v době všech smart zařízení, která jsou chytřejších než já? Spolehněte se na mapu, nevybijí se vám baterky. Mapa se vám nebude samovolně otáčet, ani měnit popisky. Navigace se hodí ve městech, když hledáte konkrétní ulici, ale to je vše.

Co udělat s kolem, když jste dorazili do cíle vaší cesty a šlapat zpátky se vám už nechce? Aerolinky si za kolo zabalené v krabici, kterou dostanete v každém shopu, řeknou jen o příplatek 35 euro, takže opět žádný problém.

 

 

Cestování na kole je nesmírně jednoduché, možná si říkáte, že jsem zkušený cyklista a že 7000km vy byste neujeli. Mohu vás uklidnit, protože než jsme vyrazili, měl jsem zkušenost cca. ze dvou výletů za koupáním podél Berounky. Myslím, že pokaždé to bylo kolem 40 km:-).


Zkušenosti se hodí, ale není to žádná věda, proto připravte si kolo a na jaře se těším, že vás někde cestou pozdravím.

Zdar a sílu.

C4C - Michal

 
Kolo jako malý náklaďáček

 

www.facebook.com/cycle4change.cz

 


cycle4change