Luxembourg

Další část cesty máme za sebou a musím se přiznat, že Luxembourg je pro nás zatím největší překvapení, ale k tomu až trošku později.

GALERIE

 

 

Kudy do Luxembourgu? Ideálně jinudy než my. Čím déle jsme na cestě, tím méně plánujeme a to má své dopady. Vyrazili jsme z belgického Brugge stylem, že máme kompas a Luxembourg je jihovýchodně od nás, hm hm, na tom jsme se shodli a vyrazili s velkou slávou.

Nejdříve jsme se ocitli uprostřed zajímavého industrialu nedaleko městečka Charleroi a dále pokračovali  na jih. Vzhledem k tomu, že naše ukazatele směru byli hlavně sluníčko a kompas, jeli jsme část trasy po silnici N40, té se pokuste vyhnout. Když pojedete okolo Bastogne a dále na jih po Lucemburských cyklostezkách, bude to delší, ale klidnější cesta bez silné dopravy.

 

 

I my nakonec přijíždíme do Luxembourgu a potkáváme zástupce místní cyklo organizace LVI.LU, Monique Goldschmidt a Gust Muller. Monique nás u sebe ubytovává, za což děkujeme!

Na první pohled vás Lucemburk okouzlí, má přibližně 100 000 obyvatel a za chviličku v ulicích zjistíte, že se opravdu všichni znají. Najdete ve městě po válce pojmenovnou Rue de Prague a také náměstí Jana Palacha, to jsou jen některé maličkosti, které na vás udělají dojem.

 

 

Jestli se do Lucemburska chystáte, vemte kolo opravdu v úvahu, své vozit nemusíte.

 

"TÝDEN JEN ZA 1 EURO!"


V Lucemburgu je bike sharing system, který podobně jako ve Vídni, můžete využívat, aniž byste se kdekoliv registrovali, potřebujete jen svou kreditní kartu. Kolik vás používání kola bude stát? Po 7 dní můžete kolo využívat jen za jedno euro, když ho do půl hodiny vrátíte, neplatíte nic dalšího jen 1euro za celý týden.

Chcete jet na výlet? To není poblém, za každou další hodinu zaplatíte další euro, maximálně můžete kolo v kuse používat 24 hodin a to vás přijde jářku na 5 euro.


 

To je něco, co musíte využít. Abyste si vše dobře naplánovali, využijte buď organizovaných tour přes velosophie.lu, nebo se jen ve velosophie zastavte (avenue de la francerie), zvolte správnou mapu a vyražte. Díky velikosti města jste za jeho hranicemi za chvilku a možností kam vyrazit je opravdu mnoho.

Zajímalo nás, kdo bike sharing system platí. Město, stát, reklama? Často slyšíte, jak jsou věci okolo městské cyklistiky drahé. V Lucemburku mají infrastrukturu a dohodli se společností  JCDecaux, že ta ve městě stojany umístí a za to bude mít k dispozici jednu rollup reklamní plochu u stojanu zdarma. Když si vezmu kolik je reklamy po Praze (více než v Lucemburku) mrzí mne, že u nás zatím takováto spolupráce není, ale věřím, že se to zlepší.

 

 

My jsme vyrazili společně s Gustem na 120 km dlouhý výlet a objeli tak polovinu země:-). Trasa to byla poklidná a my jsme si ji užili se vším všudy. Ještě jednou chci poděkovat Monique a Gustovi za mimořádně vřelé přijetí, Danu Mourkovi (nadace partnerstvi) a Jitce Vrtalové (Centrum dopravního výzkumu) za předání kontaktů.

 

 

Co dál, tešíme se do Frieburgu a jejich car - free čtvrti Vauban, STAY TUNED.

GALERIE

C4C.

 

cycle4change